Končara : prirodni aspirin
16:31Cvjetni pupoljci končare bili su prvi izvor salicilne kiseline iz koje je kasnije sintetiziran aspirin. Zbog svog antipiretičkog, analgetičkog, diuretičkog i antibakterijskog svojstva, končara se od davnina koristi kao izuzetno učinkovito sredstvo za ublažavanje simptoma prehlade i gripe, ali i kao lijek protiv vodene bolesti, reume, artritisa i gihta te bubrežnih i želučanih tegoba. Suvremena farmakologija potvrdila je ljekovito djelovanje končare pa ju danas sadrže mnogi lijekovi.
Končara, prava končara, brijestolisna končara, suručica, močvarna suručica, močvarni oslad ili sračica (Filipéndula ulmaha) je otporna, višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ruža (Rosaceae). Rod končara obuhvaća deset vrsta, a sve potječu iz Europe, Sjeverne Amerike i umjereno toplih područja Azije. Najčešće raste po jarcima i vlažnim livadama, na močvarnom tlu, uz potoke i rijeke, izvore i jezera. Neke vrste končara uzgajaju se kao ukrasne biljke za vodene vrtove, a u ljekovite svrhe upotrebljava se F. ulmaria i njezini varijeteti: F. ulmaria “Aurea”, F. ulmaria “Flore Pleno” i F. ulmaria “Variegata”.
Stabljika prave končare je šuplja, crvenkasta i razgranata, a može narasti i do 2 metra. Listovi su perasti, s donje strane srebrnasto dlakavi, na rubovima valovito nazubljeni i nalaze se naizmjenično smješteni na stabljici. Na vrhu stabljike razvijaju se u metličastom cvatu brojni sitni bijeli ili žućkasto-bijeli cvjetovi s mnogo prašnika. Zbog visokih stabljika i visokih cvatova, biljka je nadaleko uočljiva.
Lijek za mnoge bolesti
Končara je bila jedna od tri svete biljke koje su keltski druidi koristili u svojim tajnim obredima. Antičko vjerovanje u božansku snagu končare odgovara kršćanskoj legendi prema kojoj je sama Marija posijala končaru. U srednjem vijeku končara je bila omiljena biljka za stelju, a cvjetovi končare kuhali su se u vodi koja se kasnije koristila za mirisanje rublja. Osim kao sveta biljka, končara je slovila i kao važna ljekovita biljka. Ekstrakt končare koristio se za liječenje i ublažavanje različitih bolesti: od prehlade, reumatskih tegoba i bolova u mišićima pa do gastritisa, žgaravice, čira na želucu i proljeva. Osim toga, končara se koristila protiv prehlade i upale mokraćnog mjehura, edema i bubrežnih kamenaca. Nakon ugriza bijesne životinje, stavljali su se oblozi od končare. Končara, koju u Engleskoj i danas nazivaju “kraljicom livada”, bila je kraljici Elizabeti I omiljena biljka za posipanje, a još uvijek se koristi za začinjanje i slađenje piva i vina. Oslanjajući se na stare običaje, pčelari i danas končarom premazuju unutrašnjost nove košnice kako bi pčelama njihov novi dom učinili ugodnim.
Prvi “biljni aspirin”
Prvi opisi končare mogu se pronaći u starim engleskim rukopisima iz 14. stoljeća. U 17. stoljeću engleski farmaceut Nicholas Culpepper spominje u svojim zapisima da ekstrakt končare pomaže u sprječavanju temperature te potiče znojenje kod prehlade i gripe. 1838. godine K. J. Lewig izolirao je iz cvjetnih pupoljaka končare analgetsku tvar salicin. Tek dvadeset godina kasnije iz končare, ali i iz kore vrbe, sintetizirana je salicilna kiselina koja je poslužila kao osnova za aspirin kakav danas poznajemo i bez kojega su nezamislive kućne apoteke diljem svijeta. Budući da je nekadašnji naziv za rod končara bio Spirea, naziv lijeka Aspirin nastao je od slova A, koje je početno slovo riječi acetil, i riječi spirin, koja potječe od starog naziva Spirea.
Sto sadrži i kako djeluje končara
Končana sadrži oko 0.2% eteričnog ulja, flavoniode, vitamin C, organske kiseline, salicilnu kiselinu, flavonske glikozide gauterin i spirenin, tanine i sluz. U narodnoj medicini smatra se vrlo djelotvornim sredstvom protiv vodene bolesti, reume i gihta te bolesti bubrega. Budući da čisti krv i pospješuje izlučivanje mokraće i štetnih tvari, može se koristiti i za proljetnu kuru čišćenja organizma. Kao sredstvo za čišćenje organizma mogu se piti 4 šalice čaja na dan, a povećana količina izlučenog urina pokazuje da se otklanjaju otrovi iz tijela. Osim toga, čaj od cvjetova končare ublažava simptome gripoznih infekcija: snižava visoku temperaturu te ublažava glavobolju i bolove u udovima. Svoje ljekovito djelovanje končara posebno iskazuje kroz zaštitno djelovanje na sluznicu želuca: djeluje preventivno protiv pojave čira na želucu koji se često javlja kod dugotrajne upotrebe antireumatskih lijekova i lijekova protiv bolova. U engleskoj, francuskoj i njemačkoj farmakologiji končara se posebno preporučuje kao diuretik za izlučivanje tekućine koja se nakuplja u zglobovima kao posljedica upale. Osim toga, protiv otečenih zglobova, nogu i stopala vrlo je djelotvorna vanjska primjena končare u obliku kupki, pakunga i obloga, ali i ljekovitih masti od cjetova i listova končare.
Skupljanje i čuvanje končare
U ljekovite svrhe koriste se cvjetovi listovi končare, a skupljaju se u vrijeme cvatnje, od lipnja do kolovoza. Koriste se svježi ili osušeni, a suše se u hladu, vezani u kitice i obješeni, ili na temperaturi od najviše 40°C.
Ispod obješenih kitica stavlja se platno kako bi se prikupili otpali cvjetovi. Osušeni cvjetovi i listovi končare čuvaju se u papirnatim li platnenim vrećicama.
Ljekovita svojstva i primjena končare
• Glava: Končara pomaže protiv glavobolje.
• Usna šupljina: Končara smiruje upalu sluznice usta i desni, sprječava krvarenje desni te otklanja zadah iz usta.
• Dišni organi: Končara pomaže protiv prehlade, gripe i hunjavice.
• Krv: Končara čisti krv.
• Krvne žile: Končara smanjuje previsoki krvni tlak
• Probava: Končara pospješuje probavu i pomaže protiv probavnih tegoba.
• Želudac: Končara jača želudac, smiruje upalu sluznice želuca te pomaže protiv žgaravice, povišene želučane kiseline, bolova u želucu, gastritisa i čira na želucu.
• Crijeva: Končara pospješuje bolji rad crijeva, smiruje upalu sluznice crijeva te pomaže protiv nadutosti i proljeva.
• Bubrezi i mokraćni mjehur: Končara pospješuje bolji rad bubrega i izlučivanje mokraće, te pomaže protiv upale bubrega, vodene bolesti i pijeska u mokraćnom mjehuru.
• Kosti i zglobovi: Končara ublažava bolove u kostima i zglobovima, pospješuje izlučivanje štetnih tvari te pomaže protiv reume, artritisa i gihta.
• Duševne tegobe: Končara umiruje živce i djeluje kao blagi sedativ.
• Mišići: Končara ublažava bolove u mišićima.
• Koža: Končara pospješuje znojenje i tako smanjuje povišenu tjelesnu temperaturu.
0 komentari